Przetworniki poziomu serii dBi

sonda dbi

Przetworniki poziomu dBi 3,6,10,15.

Pulsar dBi to seria  inteligentnych, bezkontaktowych, ultradźwiękowych przetworników pomiaru poziomu materiału w wykonaniu IP68 , z komunikacją HART i sygnałem 4-20mA.

Do wyboru są zasięgi : 3m , 6m , 10m, lub 15m.

Możliwe są wykonania do cieczy w zbiornikach, materiałów pylistych i wykonania chemoodporne z różnymi przyłączami procesowymi.

W trakcie programowania można korzystać z systemu DATEM umożliwiającego zaawansowane opcję obróbki echa ultradźwiękowego.  Podawany sygnał 4-20 odpowiada poziomowi lub objętości, Wewnętrzne oprogramowanie  umożliwia wprowadzanie typowych kształtów w zbiornikach otwartych lub dowolnie opisanych 16 punktową charakterystyką.

Programowanie odbywa się za pomocą programatora z protokółem HART.

Panele operatorskie dają możliwość wykonania do stref niebezpiecznych ATEX Ex  mb strefa 1 lub ATEX strefa 0 I.S

Przetworniki poziomu dBi – nota aplikacyjna

W przepompowniach ścieków deszczowych i sanitarnych stosuje się coraz częściej bezkontaktowy pomiar poziomu ścieków z zastosowaniem kompaktowych, ultradźwiękowych przetworników poziomu do sterowania pompami zatapialnymi.

Inne sposoby sterowania pompami z wykorzystaniem czujników pływakowych i sond hydrostatycznych stwarzają niedogodności eksploatacyjne związane z koniecznością częstego czyszczenia czujników i przetworników mierzącego poziomy cieczy itp.

Zastosowanie ultradźwiękowych przetworników poziomu znacznie ułatwia eksploatację obiektu przez służby techniczne, eliminując konieczność czyszczenia przetwornika poziomu.

Zastosowanie ultradźwiękowych przetworników poziomu wymaga jednakże bardzo rozważnego działania co do sposobu zabudowy przetwornika. W praktyce przepompownie ścieków są obiektami małej średnicy czerpni i posiadają zabudowaną wewnątrz armaturę typu drabiny, podesty obsługowe, rury ze stali nierdzewnej, zawory zwrotne i inne które utrudniają prawidłową zabudowę przetwornika poziomu.

Często stosowane są rury separujące wiązkę ultradźwiękową od otoczenia przetwornika w celu eliminacji fałszywego echa (Fot. 1), jednakże rura separująca musi mieć odpowiednią średnicę dla danej długości uwzględniającą wartość kąta wiązki ultradźwiękowej.

Poniżej na fotografii pokazano rurę separacyjną, w której zabudowany był przetwornik ultradźwiękowy. Jednakże pomiar poziomu był niestabilny i często się zdarzało, że przetwornik wykrywał fałszywe echo w rurze sygnalizując poziom wysoki ścieków, co powodowało niewłaściwe załączania pomp.

Przetworniki poziomu - rura separacyjna

Fot:1. Rura separacyjna z zawieszeniem dla ultradźwiękowego przetwornika poziomu

Po zdemontowaniu istniejącego przetwornika poziomu i zamontowaniu inteligentnego ultradźwiękowego przetwornika poziomu dBi15 z funkcją obróbki echa DATEM firmy PULSAR został zarejestrowany kształt echa, jaki przetwornik odbierał w rurze.

Przetworniki poziomu dbi - wykres echa

Rys.1 Wykres zarejestrowanego echa przez przetwornik poziomu dBi15 w rurze separacyjnej

Objaśnienie:
oś odciętych (oś X) – odległość od czoła sondy, zakres sondy ustawiony jest na 8 m;
oś rzędnych (oś Y) – siła sygnału ultradźwiękowego;
wykres czerwony – kształt echa ultradźwiękowego odebranego przez sondę w funkcji odległości od czoła sondy;
wykres niebieski – obwiednia dyskryminatora sygnału DATEM, kształt echa poniżej wykresu niebieskiego jest ignorowany przez przetwornik jako echo fałszywe;
pionowe linie – szerokość echa właściwego (tu echo właściwe jest w odległości 5,7 m od czoła sondy);

Opis przypadku:
1. sygnał właściwy znajduje się pomiędzy liniami pionowymi w odległości ok. 5,7 ; uwagę zwracają dwa sygnały bliżej czoła przetwornika – pierwszy w odległości 1,0 m i drugi w odległości 4,0 m od czoła;

2. po dokładnych oględzinach rury separującej stwierdzono, że składa się ona z 3 części łączonych na zakładkę, łączenia te znajdują się dokładnie w odległości 1 m i 4 m od przetwornika, czyli powstały dwa fałszywe echa od łączeń rur

Jeśli ultradźwiękowy przetwornik pomiaru poziomu cieczy nie posiada takich możliwości jakie mają przetworniki z systemem DATEM firmy PULSAR, to istnieje niebezpieczeństwo, że przetwornik może wykryć pierwsze mocne echo (fałszywe) go jako echo właściwe doprowadzając do zakłócenia pracy przepompowni – tutaj znajduje się wyjaśnienie przypadku zakłócania pracy przepompowni sterowanej poprzednim ultradźwiękowym przetwornikiem poziomu, który nie miał tak zaawansowanego systemu obróbki echa DATEM, jaki jest zastosowany w inteligentnych przetwornikach poziomu dBi firmy PULSAR.

Doświadczenia pokazały, że lepszym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie jednorodnej rury separacyjnej o odpowiednim stosunku średnicy do długości lub zawieszenie przetwornika poza rurą (Rys.2)

Sonda dbi - przetworniki poziomu

Rys.2 Zawieszenie przetwornika poza rurą separacyjną

Jednakże, biorąc pod uwagę zaawansowany mechanizm obróbki echa DATEM f-my PULSAR stosowany również w przetwornikach serii dBi, większość aplikacji doskonale funkcjonuje przy różnicy ciśnień zarówno w rurach separacyjnych, jaki i bez nich.


Parametr Wartość
Częstotliwość 75 kHz
Zakres pomiarowy0,3-6 m
Sygnał4-20 mA
Dokładność+-0,25% lub 6 mm
Rozdzielczość2 mm
Klasa ochronyIP 68
Uchwyt montażowy wykonany ze stali kwasoodpornejAISI 316 umożliwiający montaż czujnika w osi kanału
Przewód zasilający trwale przyłączonyminimalna długość 30 mb

Katalog produktów


OSTATNIE AKTUALNOŚCI


TARGI „SYMAS” KRAKÓW 10-11.10.2018

Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych – SYMAS     W dniach 10-11 października 2018 r. Zapraszamy na nasze stoisko D29 Hala „Dunaj” – sektory C-D. Więcej informacji link – Targi SYMAS KRAKÓW

Dodano: 2018-10-09
PRZETWORNIKI POMIAROWE SERII DBi EX IP68

Przetworniki poziomu dBi Pulsar dBi to seria  inteligentnych, bezkontaktowych, ultradźwiękowych przetworników pomiaru poziomu w wykonaniu IP68 ….. więcej informacji zapraszamy na stronę produktu

Dodano: 2018-28-03
NOWOŚĆ POMIAR NIESZCZELNOŚCI FILTRA DUSTY

Pomiar szczelności filtra wykonywany za pomocą kompaktowego urządzenia Dusty. Pyłomierz Dusty jest urządzeniem, które służy do mierzenia koncentracji pyłu w ruchomym strumieniu powietrza. Zapraszamy na stronę produktu: DUSTY MESKON

Dodano: 2018-20-02